fbpx

Карантин – це форс-мажор для бізнесу та законна причина не виконувати зобов’язання (насправді ні)

Вже декілька тижнів «експерти з карантину» діляться своєю юридичною експертизою у соц.мережах про те, як бізнесу мінімізувати збитки, завдані карантином.

Форс-мажор – надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань передбачених умовами договору або обов’язків згідно з законодавством. І тому підприємцям необхідно в будь-якому разі звертатися за сертифікатами до Торгово-промислової палати щоб підтвердити неможливість виконання всіх своїх зобов’язань, – кажуть вони.

Насправді – ні.

Чому?

Сам по собі карантин не є форс-мажором. Він стане для вас, як підприємця, таким, якщо ви доведете, що саме карантин зробив неможливим виконання зобов’язань (причинно-наслідковий зв’язок). Наприклад: HR-агентство, на замовлення корпорації, виконало послугу з пошуку кандидата на посаду топ-менеджера. Згідно з договором, 25.03.2020 кандидат мав прибути з Німеччини в Україну для оформлення трудових відносин та початку роботи. Агентство виконало свої обов’язки: придбало квитки за декілька тижнів, орендувало готель. Але кандидат не прибув в Україну, бо держава закрила кордони. Формально агентство не виконало умов договору у передбачений строк. Але це сталося внаслідок форс-мажору: повної зупинки пасажирського сполучення України з Європою. Тобто кандидат не мав жодних альтернативних шляхів для того аби дістатися Києва. Ця ситуація – форс-мажор.

Якщо обставини, у яких опинився ваш бізнес, все-таки можна визнати форс-мажором, майте на увазі: цей факт звільняє вас від відповідальності (санкцій) за невиконання (або невчасне виконання) зобов’язання, проте не звільняє від обов’язку виконати це зобов’язання після припинення дії форс-мажору, тобто після карантину. Зважайте, що –
☑️ сертифікат про форс-мажор дійсно може видавати лише Торгово-промислова палата України або уповноважені нею палати, але по кожному окремому договору видається окремий сертифікат і тільки щодо зобов’язань, строк виконання яких вже настав;
☑️ для ФОП видача сертифіката про форс-мажор безкоштовна, проте, розгляд заяви і документів (договірні відносини між резидентами) – 3330,00 грн з ПДВ.
☑️ сертифікат підтверджуватиме настання форс-мажорних обставин з дати неможливості виконання зобов’язань і до дати, в яку вам видали цей сертифікат. Якщо карантин подовжать – вам доведеться знову звертатися з заявою за підтвердженням форс-мажору за подальший період.

Якщо ви сумніваєтеся чи є ваш випадок форс-мажором, проконсультуватися можна безкоштовно безпосередньо в торгово-промисловій палаті. Ті юридичні фірми, що надають платні консультації дізнаються інформацію саме там, але за ваші гроші.

Не переоцінюйте сертифікат про форс-мажорні обставини. Аналізуйте структуру поточних зобов’язань, зважте на те, що є інші інструменти і можливості для мінімізації збитків. Зокрема перегляд або розірвання договору у зв’язку з істотною зміною обставин, або змінами в законодавстві щодо договорів оренди тощо.

Ведіть діалог зі своїми контрагентами та завжди консультуйтеся з юристами.

Екатерина Левченко
Юрист Чернігівської ТПП, адвокат

Замовити послугу

Order service

Замовити дзвінок
+
Чекаю дзвінка!