Чернігівська регіональна торгово-промислова палата

Все для успішного бізнесу!

+380 4622 4-22-42, +380 95 271-44-01

info@chamber.cn.ua

з 08:00 до 17:00 (Сб, Нд - вихідні)

UA RU EN
“КАНАДСЬКІ” ВРАЖЕННЯ

“КАНАДСЬКІ” ВРАЖЕННЯ

28 серпня 2012   00:00

“КАНАДСЬКІ” ВРАЖЕННЯ | Chamber

“КАНАДСЬКІ” ВРАЖЕННЯ

Чернігівська торгово-промислова палата наприкінці червня організувала візит ділової делегації аграріїв Чернігівщини до провінції Саскачеван (Канада). Участь у бізнес-місії взяли представники підприємств нашого регіону — СТОВ “ Інтер”, ПАТ “Ічнянський завод сухого молока та масла”, ТОВ “ Термінал — Центр”, ТОВ “Niva 2008”, ТОВ “Форсаж”, ТОВ БП “Фенстер”. Очолював делегацію заступник голови обласної державної адміністрації Чернігівської області з аграрних питань Шанойло Олександр Михайлович.
В ході візиту до Канади чернігівці відвідали ферму по вирощуванню цибулі, один з найбільших аграрних виставкових заходів Північної Америки “Canada's Farm Progress Show”, прийняли участь у ділових зустрічах з канадськими підприємствами, керівництвом Саскачеванського Товариства з Торгівлі і Експорту (STEP), познайомились з Торговою Палатою Реджайни та підписали угоду про співробітництво.


Які асоціації в нас викликає слово "Канада"? Здебільшого: велика холодна країна, експортер пшениці та ріпаку. Ну, ще й те, що в Канаді - дві державні мови: англійська та французька. І те, що там мешкають великі українська, російська та польська діаспори. Можливо, хтось згадає, що Канаду та США розділяють Великі озера та вони ділять між собою Ніагарський водоспад.
У Канаді проживає лише 35 млн осіб. За офіційною статистикою, 80% населення Канади мешкають у містах.

У нас в Україні про Канаду склалося враження як про аграрну країну, що є одним із найбільших у світі виробників і експортерів зерна та ріпаку. Проте Канада, насамперед, - розвинута промислова країна (недарма Канада є членом Організації з економічного розвитку та співпраці, ОЕРС) і займає 15-те місце в світі за показником ВВП на душу населення - 39575 дол. США. Так що "не хлібом єдиним" багата країна. Досить згадати лише, що канадські літаки Bombardier літають по всьому світу. Велику частину комплектуючих до американських автомобілів поставляють канадські машинобудівні заводи. А найпотужнішою галуззю канадської економіки є видобувна (нафта, газ, руда).

Так от, щодо аграрної Канади: частка сільського господарства в економіці Канади становить лише 2,3%, а АПК в цілому (включаючи харчову індустрію) - 4,2 відсотка.

Канада є четвертим у світі експортером аграрної продукції (35,2 млрд дол.) після ЄС, США та Бразилії. Канадське зерно і продукти з нього експортують у 110 країн світу. Основними експортними олійними культурами є канула, ріпак, ріпакова олія і соя.

До цього варто додати те, що Канада є найбільшим у світі виробником і експортером льону і світовим лідером у селекції великої рогатої худоби.
І нарешті, треба згадати, що Канада найбільший у світі виробник кленового сиропу (85% світового виробництва).

Своїми враженнями щодо візиту до Канади поділилися учасники бізнес-місії.

Костянтин Іванов, президент Чернігівської ТПП

Це не перша поїздка
Чернігівської ТПП до Канади, але кожна відрізняється одна від одної. Організовуємо ми їх з діловою метою, в рамках того до чого нас зобов'язує Закон про торгово-промислові палати в Україні, наш Статут і місія - сприяти економічному обміну між членами Палати та суб'єктами підприємництва інших країн.

Основна частина нашої групи складалася з аграріїв Чернігівської області, так як головною метою поїздки було відвідування найбільшої аграрної виставки Північної Америки “Western Canada Farm Progress Show”.

Якщо говорити про враження, про те що було цікавого, то перш за все - це країна. Вона цікава, радикально не відрізняється від України, але вона дуже велика! Це вражає! За площею Канада є другою у світі країною після Росії.

Ця країна — одна із найбагатших в світі, із дуже високим доходом на душу населення. Канада повністю забезпечує внутрішні потреби в основних видах продукції. Основу аграрного сектору складають фермерські господарства — більшість фермерів є власниками землі. На одного жителя Канади припадає 1,63 га орних земель — за цим показником вона поступається лише Австралії з 2,49 га на одного жителя. Канадські продукти харчування є одними з найдешевших в світі, і на їжу канадці витрачають не більше 10% від заробітку.

Друге враження - це те як працюють фермери, і як влаштовано аграрне виробництво та аграрний сектор в Канаді. У сільському господарстві Канади зайнято 1,8% працездатного населення, і ця частка продовжує скорочуватися. Великі сільськогосподарські підприємства витісняють малі фермерські господарства, зростає кількість вузькоспеціалізованих підприємств. Канадські фермери все більше схиляються до вирощування високоякісної органічної продукції. Сільське господарство Канади йде прогресивним шляхом: використання no-till забезпечує зберігання якості ґрунтів, зменшує використання пального і добрив.

В Канаді більше 3 тис. га в обробці у фермерів немає. У провінції Сасакачеван, до речі, найбільшого виробника зернових і олійних культур, в 5 разів більше землі сільськогосподарського призначення ніж в Чернігівській області.

Завдяки новітнім технологіям на невеликій кількості землі фермери досягають величезної інтенсивності рослинництва і тваринництва. Для отримання хорошого врожаю фермер бере документ з агрохімічними характеристиками грунту і спеціалізовані компанії підбирають оптимальні добрива для тих культур, які він буде сіяти. Звичайно, насіннєвий фонд дуже якісний і стандартизований.

На перший погляд може здатися, що фермером там зможе працювати будь-хто. Не зможе! Фермер повинен знати що сіяти в цьому році, на що врожаї в світі були і на що не були, попит на внутрішньому і зовнішньому ринках, що можна продати за гарною ціною, яким буде рік за погодними умовами і т.д. Всі ці ризики залишаються.

Специфічна риса сільського господарства Канади - це переважно сімейний бізнес.

Там немає великих міст: населення Реджайни, самого великого адміністративного центру провінції Саскачеван, менше ніж у Чернігові.

Канада - це країна без моди. Зручний, простий, якісний, функціональний одяг з присмаком того, що вона носиться не в місті, а в полі, на фермі, в машині, у вантажівці, в комбайні. Це впадає в очі. Дуже візуально відрізняються люди в порівнянні з нами.

За тиждень нашого перебування в країні ми проїхали по полях до 1000 кілометрів. Це країна величезних легкових автомобілів. 80% автомобілів - великі пікапи і позашляховики для людей працюючих на землі.

В країні практично немає браконьєрів. Люди вміють жити в гармонії з природою.

Ми відвідали найбільшу в Канаді аграрну виставку машин, устаткування і механізмів, 5 ферм, експерементальний майданчик, на якому проходить тестування і доробка обладнання з виробництва біогазу.

Понад 45000 чоловік з більш ніж 50 країн світу приїзджають в розпал літа до Реджайни кожного року, щоб подивитися, що нового в сільському господарстві. Виставка Canada's Farm Progress Show зарекомендувала себе як найбільший і найважливіший виставковий захід в Канаді і в Північній Америці, на якому представлені технології ведення сільского господарства в засушливих умовах.

Canada's Farm Progress Show — це набагато більше ніж просто виставка обладнання для фермерських господарств. Трактори, обладнання для утримання домашньої худоби та засоби для обробки землі і ведення сільського господарства займають велику частину експозиції. Але Canada's Farm Progress Show також надає можливість виробникам представити свою продукцію міжнародній аудиторії, більше дізнатися про ділову сторону сільського господарства і ознайомитися з “найсвіжішими” винаходами і продукцією, які полегшують роботу фермерів і підвищують її ефективність. Експоненти можуть поспілкуватись з тисячами кваліфікованих і досвідчених покупців, а у покупців є нагода купити сотні товарів: від підшипників для колес до велитенських тракторів.

За оцінкою Саскачеванського Товариства з Торгівлі і Експорту кожного року під час виставки укладаються угоди на сотні мільонів долларів, а бюджет Реджайни від цього виставкового заходу отримує до 30 млн дол. додаткового доходу.

На виставці ми побачили найкраще в світі обладнання та техніку для обробки землі, збору врожаю виробництва США, Канади та Європи. Північноамериканський континент може забезпечити себе сам. Це комбайни, трактори, тягачі, сівалки, транспортери та допоміжні механізми, які дозволяють підвищити продуктивність праці. Дуже великий ринок вторинної техніки.

Можу з упевненістю сказати, що наші аграрії використовують найкращі зразки техніки для обробки землі. Не було там чогось такого, що вразило б наповал або того, що ми не бачили ніколи.

Такі виставки корисні, на них не їдуть тільки просто купити. Їдуть як на хорошу, правильну професійну тусовку, конференцію, для того щоб бути в курсі всіх новинок.

Валерій Куліч, директор ТОВ “Форсаж”

— Ви були там вдруге. Чи відмітили Ви для себе щось нове?

Загалом у закордонних колег є чому повчитися. Було два цікавих моменти. Перший - це ферма з вирощування цибулі, яка покриває всі потреби Канади, маючи територію лише у 250 га, організація її роботи, використання технологій. Друге з того, що вразило - ми відвідали ферму, яка мала невелике дійне стадо, і при цьому божевільні показники по надоях! З цього можна зробити висновок, що невелике товарне виробництво - може бути рентабельним і економічно вигідним.

— Що Ви нового побачили на виставці?
Сама виставка досить цікава, подивилися на нову техніку та рівень розвитку технологій. Можна сказати, що канадські колеги стрімко розвиваються. Було цікаво подивитися на новинки ринку.

— Чи можна щось застосувати у нас? Це реально?
У нас все це застосовується. Є нова техніка. У нас технологічний рівень на сьогодні йде на рівні з Німеччиною і Канадою. Єдине - ми відстаємо по об'ємам технічного оснащення. У них є можливість оновлювати техніку за рахунок дешевих кредитних ресурсів набагато частіш, ніж ми: 4 роки пропрацювали — оновили. У нас же ще радянська техніка стоїть, і при купівлі підбираємо обладнання таке, щоб довше попрацювало. Та не зважаючи на це, ми всеодно розуміємо, що ми рухаємося у правильному напрямку і це додає впевненості.

— Чи потрібно організовувати подібні поїздки? Торговельні відносини раціонально розвивати чи це все таки обмін досвідом?
Якщо з’являється можливість розвитку торговельних відносин, то звичайно треба і варто їх розвивати. Якщо з’являється зачіпка продати свій товар, також потрібно це робити. Але загалом ми - конкуренти, тому що і вони і ми експортери сільської продукції. З українських товарів ми їм продавати нічого не зможемо - у нас продукція дивиться на інші ринки по логістиці. Але ми можемо в них набратися досвіду, і для мого бізнесу інтерес полягає саме в цьому.

Дослідницький центр з розробки обладнання для виробництва біогазу


Молочна ферма у передмісті Реджайна


Будівля Законодавчих зборів міста РеджайнаФерма з вирощування цибулі, провінція Онтаріо

Канадсько-Українська торгова палата.
Презентація економічного потенціалу Чернігівського регіону і Чернігівської ТПП Костянтином Івановим.
Зустріч з представниками підприємств м. Торонто
Підписання угоди про співпрацю з ТП Реджайни.
Презиндент Чернігівської ТПП Костянтин Іванов та Корі Фурман,
голова ради директорів ТП РеджайниОфіційний прийом під час урочистого відкриття виставки Canada's Farm Progress Show м. Реджайна.
Заступник голови Чернігівської облдержадміністрації з питань агропромислового розвитку Олександр Шанойло
спілкується з міністром економіки провінції Саскачеван Білом Бойдом


Виставка Canada's Farm Progress Show м. Реджайна, провінція Саскачеван


Онлайн
консультація